Dedykowane ilustracje z wydrukiem na płótnie

artekot rysunek ilustracja na plotnie 2

W ten sposób powstały prace spersonalizowane, gdzie nie mamy do czynienia z przypadkiem a pomysłem i konkretną realizacją dedykowaną osobie. To naprawdę jest cenne ponieważ dzisiejszy świat zarzucony jest zduplikowanym towarem powstałem na zasadzie kopiuj wklej. Za każdym razem, kiedy ktoś zrobi coś dedykowanego konkretnej osobie lub konkretnej sytuacji, ma na to pomysł i włoży serce w realizację w moim odczuciu robi dużo dobrego. I oczywiście starałem się aby wykonana przeze mnie praca była zgodna z moimi ideałami, wobec tego zamiast znaleźć gotowego kota i szkolną tablicę a następnie skleić to w zgrabnym kolażu, postanowiłem że zainwestuje trochę swojego czasu i pracy i wykonam projekt odręcznie.

Proces powstawania

W moim blogu, kiedy się tylko da, staram się pokazywać jak najwięcej elementów poza kadrem i z procesu powstawania. Oba projekty swoją genezę mają na kartce papieru. Tego pokazywał nie będę, ponieważ szkic był bardzo oględny i uznałem, że nie ma większego sensu abym go skanował. Na kartce papieru ustaliłem tylko najważniejsze elementy takie jak napisy i rozlokowanie postaci zgodnie z regułami kompozycji kadru. Następnie usiadłem do Photoshopa, który jest najczęściej wybieranym przeze mnie narzędziem, podłączyłem tablet i zacząłem szkicowanie. Superbohaterowie byli przeze mnie tworzeni od najmłodszych lat dziecięcych, zatem nie będę krył, że miałem z tym znacznie mniejszy problem niż z kotem tworzonym na potrzeby drugiego projektu. Na poszczególnych szkicach możecie zobaczyć jak trudnym jest tworzenie postaci, która nie tylko ma dobrze wyglądać, ale ma również powodować u odbiorcy specyficzne odczucia. Pierwszy kot, którego narysowałem po prostu dobrze wyglądał. Podszedłem do tego jak profesjonalista, najpierw anatomia, zarysy ścięgien a na końcu śmieszna kocia workowata skóra i sierść. Owszem rezultat wyglądał „przyzwoicie” ale szybko uświadomiłem sobie, że ten kot wcale nie powinien być realistyczny. Nie o to chodzi! Choć włożyłem w niego sporo pracy, była to niestety praca zmarnowana. Finalny efekt bowiem powinien budzić skojarzenia sympatyczne, radosne, dziecięce. Kot jakiego potrzebowałem miał być zdecydowanie bardziej bajkowy, groteskowy, może lekko karykaturalny a do tego wyszła kotka a miał wyjść kocur. I powiem szczerze, że sprawił mi więcej problemu, niż ten realistyczny, którego wcześniej narysowałem. Bajkowe postacie bowiem nie muszą mieć odpowiednich proporcji anatomicznych, ale muszą mieć charakter i określoną specyfikę. Szkicowałem, poprawiałem dłuższą chwilę aż wreszcie uznałem, że szkic zbliżył się do tego czego oczekiwałem. Zostawiłem dla Was obydwie prace i choć zdecydowałem sam za rodziców o wyborze kota bajkowego, to mam nadzieję że wybór ten był dobry.

Na sam koniec chciałbym napisać jeszcze słowo na temat efektu końcowego, który jest bardzo ważny. Projekt bowiem to jedno i może on dobrze wyglądać na ekranie monitora, ale przecież nie przekaże rodzicom pliku JPG, który co najwyżej mogliby użyć na tapecie Windowsa. Projekt należało zrealizować a dokładniej mówiąc wydrukować. Początkowo zamierzałem wydrukować dokument w formacie A3, na profesjonalnej drukarce i zainstalować go w antyramie. Znalazłem lepsze rozwiązanie – wydruk na płótnie o wymiarach 30 x 40 cm (choć może być to niemal dowolny rozmiar). Usługa, która nie jest co prawda nowością, okazała się stosunkowo niedroga, na tyle że w pełni mogła konkurować cenowo z wcześniej planowaną antyramą. Druk na płótnie zleciłem firmie Bobraz i muszę przyznać, że wywiązali się ze swego zadania wzorcowo. Jako grafik współpracuje z bardzo wieloma drukarniami. Z jednymi jestem związany na stałe, innym zlecałem pojedyncze projekty do druku. Jednak z czystym sumieniem, jak mało która, drukarnia Bobraz trafia na listę moich stałych współpracowników jeśli będę miał jeszcze w przyszłości do druku podobne pracę z całą pewnością zlecę druk właśnie u nich. Dobra realizacja to taka, która nie marnuje moich godzin ciężkiej pracy. To wysoka rozdzielczość, nasycenie kolorami, odpowiedniej jakości medium jako nośnik, dobra cena i czas realizacji. W przypadku firmy Bobraz jest wszystko na 5 z plusem!

Wszystkich zainteresowanych podobną realizacją, które mogą dotyczyć tak nowo narodzonych dzieci, jak niemal każdego innego wydarzenia z życia, zachęcam do powierzeniami mi tego zadania. Jest to nowa oferta w moim portfolio graficznym i jestem pewien, że jest to doskonały pomysł na nietuzinkowy prezent, który doskonale wygląda, jest opracowany konkretnie dla danego klienta. Dzięki za uwagę. Cześć!