Materiały reklamowe dla restauracji Pompea

Restauracja Pompea to miejsce które od wielu lat często odwiedzam. Podają tam doskonałą pizzę, mają rozsądne ceny i przyjemną lokalizację. To miejsce gdzie można przyjść i porozmawiać w spokoju o kwestiach biznesowych, a także zorganizować huczną zabawę i zarezerwować lokal. Panuje tam miła atmosfera i ładny wystrój a jedzenie jest smaczne – zwłaszcza pizza!

Choć powyższy akapit brzmi jak sponsorowana reklama, zaręczam że nikt absolutnie mi za to nie płaci, a moja opinia o restauracji Pompea jest niezmienna od dłuższego czasu, jeszcze zanim wykonałem wiele elementów reklamowych dla właścicielki – jak menu restauracji, ulotki, stronę internetową, czy sesje zdjęciowe. Dziś chciałem zaprezentować ostatnio wykonane materiały reklamowe dla Pizzerii / Restauracji Pompea w Lubinie.

Sesja zdjęciowa

Zdjęcia lokalu wykonywałem już dwukrotnie. Zmienił się bowiem jego wystrój na przestrzeni lat i należało je odświeżyć przy okazji ostatnio wykonywanej prze mnie nowej strony internetowej. Zatem w akapicie tym opiszę już tylko najnowszą sesję. A mówiąc dokładniej podzielę się z Wami trudnościami jakie są związane z wykonaniem dobrych zdjęć wnętrza w miejscu przestronnym z licznymi źródłami światła i dużymi oknami.

Ci z Was, którzy śledzą czasami mojego bloga wiedzą już na pewno, że nie jeden raz zwracałem uwagę na ogromny problem w pogodzeniu dwóch odmiennych źródeł światła na planie. Jeśli mamy wnętrze z oknami, to najpewniej zupełnie inne warunki świetlne panują wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. To jest poważny problem, ale nie tylko to jest przeszkodą. Cienie pod stołami kontra blask odbijanego światła na białych obrusach, każdy korytarz jak i barek często toną w mroku.

Czy można sobie z tym poradzić? To zależy od sprzętu, przygotowania, doświadczenia i umiejętności. Jeśli potrzebujemy zdjęcie zrobić w jednym ujęciu, bo są na nim ludzie i impreza, to praktycznie nie mamy na to wpływu, albo nieznaczny. Odrobinę pomaga lampa błyskowa w wielu sytuacjach, a także jeśli fotografujemy dobrym sprzętem, najlepiej aparatem z dużą matrycą (przynajmniej pełnoklatkową lustrzanka). Jeśli możemy wykonać kilka zdjęć statycznych, mamy wiedzę i chęci aby zająć się postprodukcją, to można zdziałać cuda!

Na poniższym przykładzie mamy efekt końcowy. Można by nawet powiedzieć nic niezwykłego. Ładne, przemyślane zdjęcie, z odpowiednimi kątami i zrównoważonym oświetleniem. Po prostu jak wejdziemy do lokalu tak widzą otoczenie nasze oczy. Natomiast kiedy spróbujemy wykonać zdjęcie, to co widzą nasze oczy a to co pokazuje wyświetlacz aparatu to dwie zupełnie różne rzeczy.

Pizzeria Pompea- zdjęcie HDR

A jeszcze ciut niżej możecie zobaczyć, że na to jedno zdjęcie składa się aż 6 zdjęć, które umiejętnie połączone dają to jedno. Kolorem czerwonym zaznaczyłem jakie plany z każdego zdjęcia zostały wykorzystane na finalnej fotografii.

Dlaczego tak wiele? Kluczem do zrównoważonego oświetlenia i dobrego oddania barw jest światło błyskowe – flash umiejętnie użyte, aby rozświetlić to co wymaga doświetlenia. Oczywiście, można byłoby ograniczyć się do 2-3 zdjęć, ale jeśli scena jest naprawdę skomplikowana i posiada wiele płaszczyzn im więcej tym lepiej.

Konkludując, przykrym jest czasem dla fotografa, że nikt nie pomyśli nawet jak wiele pracy kosztowało wykonanie jednego z pozoru zwykłego zdjęcia. Najtrudniejsze jest czasami uchwycenie na zdjęciach tej zwyczajności, zastanego po prostu wiernie oddanego obrazka, który widzą nasze oczy a aparat niestety widzi to inaczej.

Strona Internetowa

Strona internetowa dla restauracji to zadanie wymagające dużego wyczucia. Nie powinno się zrobić strony nie będącej spójną z lokalem i jego klimatem. Innymi słowy źle jeśli strona wygląda na super prestiżową, a lokal jest ubogi, choć jeśli już przesadzić z efektem, to lepiej jeśli reklama nadrabia rzeczywistość, bo jest przecież dźwignią handlu:) W przypadku restauracji Pompea lokal prezentuje się bardzo dobrze, a strona miała to tylko odzwierciedlać i moim zdaniem robi robotę. Zastosowałem wobec tego kolorystykę i stylistykę zbliżoną do tej w lokalu, oraz zdjęcia które tak pieczołowicie obrabiałem. Najważniejszą kwestią na każdej stronie restauracji jest jednak menu. Powinno ono w sposób komfortowy pokazać, co znajduje się w ofercie lokalu i strona spełnia te założenia w 100%.

Oczywiście treść na stronie jest ważna. Najważniejsze jest to, aby strona była intuicyjna i responsywna, czyli dobrze wyświetlała się na ekranach małych i dużych, oraz była czytelna. Zapraszam na www.pizzeriapompea.pl

Ulotki – materiały drukowane

Tak jak wszystkie materiały reklamowe ulotki również powinny być spójne od strony wizualnej i merytorycznej. Ulotki dla pizzeri Pompea zawierają niemal pełen spis dań, a tych w menu nie brakuje. Zatem ulotka A4 składana do DL w C musiała być podstawą projektu ze względu na dużą ilość miejsca. Nadmienię tylko, że jest to projekt ulotki v2.0 ponieważ poprzednie również wykonywałem ja. Cieszę się, kiedy mogę ponownie wrócić do pracy nad materiałem reklamowym dla klienta, ponieważ przechodząc etap pierwszego projektowania projekt niekiedy przechodzi „choroby wieku dziecięcego”. Tym terminem nazwałem pewne niedociągnięcia które mogę wynikać z przeoczeń w treści, nie do końca dobrze dobranych składowych CMYK, zbyt małej czytelności, a widać to dopiero po otrzymaniu wydruku (pomijam tutaj rozwiązania w postaci wydruku testowego z drukarni – tzw. proof-a, który generuje jednak dodatkowe koszty i mało kto na nie chce przystać). Drugie podejście do projektowania jest już najczęściej tylko udoskonalaniem dzieła i uważam, że tak było też w tym przypadku.

Pomimo, że lokal Pompea nie wymaga dodatkowej reklamy, zapraszam wszystkich którzy szukają zacisznego, przyjemnego i niedrogiego lokalu jakim niewątpliwie jest restauracja/pizzeria Pompea. Ja tam bywam często i polecam gorąco.