Nowa działalność i co dalej? Reklama dla Twojej firmy

reklama puzzle

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest beznadziejna. Jeśli bezrobocie maleje (jak mówią sondaże), to głównie dlatego, że ludzie wyjeżdżają lub (!) sami zaczynają brać sprawy w swoje ręce i zakładają własne działalności. Niewielu udaje się przeżyć prowadząc własną działalność, ponieważ opłaty z tytułu prowadzenia działalności są sakramencko wysokie, ale jedno jest pewne – podstawą każdej działalności jest reklama. Mówi się, że reklama jest dźwignią handlu, niestety jest też bardzo drogą dźwignią. Okazuje się jednak że dzięki mojej pomocy skuteczny start nie jest wcale taki drogi a reklama dla Twojej firmy nie musi kosztować wiele! Czy i co jest Wam potrzebne kiedy startujecie z nową firmą? Kiedy można zaoszczędzić i na czym? Dziś o tym jak ważna jest reklama dla firmy i jak zwykle zachęcam nie tylko do zapoznania się z artykułem, ale przede wszystkim do spotkania ze mną, skorzystania z usług firmy Artekot. Co ważne wszystkie treści które poniżej opisuję, poukładane są chronologicznie, w kolejności w jakiej ja opracowuję je dla klientów. Logo

logo_artekot_17Pierwszą rzeczą jaka jest niezbędna to Logo. Jak już pisałem w jednym z moich artykułów logo często jest traktowane po macoszemu. Albo go nie ma wcale, albo jest robione za późno, albo po prostu od niechcenia, byle taniej, za 30 złotych. Powiem to stanowczo, logo jest jednym z najważniejszych elementów każdej działalności. Dlaczego? Ponieważ na każdych materiałach reklamowych nazwa firmy i logo jest podstawą. Jeśli założymy działalność i zaprojektujemy dla niej szatę graficzną zanim powstanie logo, to nie uzyskamy spójności materiałów graficznych dla firmy. Logo jest bowiem podstawą identyfikacji wizualnej i to ono ma wyznaczać standardy dla materiałów reklamowych a nie być do nich dostosowane po fakcie. Logo ma być przemyślaną kompozycją w której zawarte jest przesłanie, charakter i klimat działalności. Po więcej w tej materii odsyłam do poprzedniego mojego artykułu. Na marginesie dodam, że w calej mojej działalności tylko raz klient zażyczył sobie księgę znaku. Owszem ta usługa jest dodatkowo płatna, ponieważ wymaga znacznych nakładów pracy. Ale jest to również ważna rzecz.

Czas na wykonanie logo: 2-3 dni.

Domena

Drugim krokiem (a czasem nawet przed logo) należy wykupić domenę. Osobiście poważnie bym się zastanowił nad domeną jeszcze na etapie podejmowania decyzji o nazwie firmy którą zakładamy. Nie jest bowiem mądrym zakładanie kolejnej firmy o nazwie takiej samej jak dziesiątki o podobnym profilu działalności, również z powodu braku wolnych domen.

Domena to nazwa naszej strony internetowej np.: „mojastrona.pl”. Więcej w kwestii teoretycznej na ten temat już też pisałem wcześniej, więc odsyłam do poprzedniego artykułu. W tym momencie najistotniejsze jest dla nas, aby znaleźć wolną domenę dobrze pasującą do naszej działalności. Możemy wybrać tutaj dwie strategie:

 1. Domena będąca nazwą firmy, jak np.: www.artekot.com
 2. Domena będąca opisem działalności firmy np.: www.reklama-lubin.com

Wyboru dokonujemy po analizie sytuacji na rynku. Najważniejsze powody to pozycjonowanie i aktualna sytuacja na rynku, a także ilość stron konkurencyjnych.

Uwaga! Pamiętajmy o tym, aby wykupić domenę na siebie a nie zlecać to agencji reklamowej. Ja zawsze staram się poinformować klienta, że najlepszym dla niego jest wykupienie domeny na swoje dane, tak aby później nie był ode mnie uzależniony. Ja nie mam złych intencji, ale są firmy, które w momencie kiedy klient znajdzie inną agencję reklamową i zechce od nich odejść, wyjmą asa i powiedzą – droga wolna, ale domena i strona zostaje z nami, ponieważ Pan tylko dierżawi od nas swoją stronę internetową. Klient zostaje z niczym(!) i to w świetle prawa, bowiem domena nie należy do niego, a skoro tak, niema domeny, niema strony, niema niczego!

Następnym etapem jest przejście do tworzenia strony.

Czas na znalezienie i wykupienie domeny: 1 dzień.

Wizytówki, ulotki

akcydensy_artekot_08Wizytówki i ulotki to niezbędniki, którymi wreszcie można się zająć, mając już logo i adres strony internetowej i pewne decyzje podjęte. Na tym etapie zaprojektowanie wizytówki i ulotki jest czystą przyjemnością. Należy zabrać się za to jak najszybciej, ponieważ oprócz projektu, należy je wydrukować, a to trwa czasem nawet do 2 tygodni. Wobec tego w czasie kiedy będą drukowane, można zająć się tworzeniem strony internetowej. I tak pięknie zamknąć powstawanie materiałów promujących nową działalność w terminie do ~14 dni.

Czas projektowania ulotki i wizytówki: 1-2 dni
Czas druku: 5 dni – 14 dni

Strona internetowa

strony_internetowe_artekot_24Strona internetowa to temat, który pojawia często jako nr jeden w kwestii promowania firmy. Wiemy wszyscy doskonale o tym, że jest to jeden z najważniejszych sposobów na to aby klienci dotarli do nas i dowiedzieli się o naszej działalności. Dlatego nie ma co zwlekać z wykupieniem domeny, ale z budową strony warto się nie spieszyć i nie działać pochopnie. Po pierwsze należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 1. Czy wiemy czego chcemy, czy nie mamy na temat stron bladego pojęcia? Co ma znaleźć się na stronie? Jakie działy?
 2. Czy wiemy jakie strony nam się podobają? mogą być to strony konkurencji, podobne, byle coś do nas przemawiało, coś się spodobało.
 3. Jak wiele treści ma być na stronie i czy będzie aktualizowana, czy ma to być prosta strona wizytówka? Ile podstron?
 4. Czy chcemy sami zarządzać taką stroną? Prowadzić dział aktualności/bloga?
 5. Czy potrzebujemy aby ktoś (np.: twórca strony) za nas zajmował się prowadzeniem strony, nanoszeniem treści i backupem strony regularnie?
 6. Czy na stronie mają być zaawansowane aplikacje jak kalkulator, wypożyczalnia, sklep i inne skomplikowane elementy?
 7. Czy umiemy i chcemy napisać odpowiednie treści na stronę, tak aby były one sensowne, dobrze skonstruowane i unikatowe, a ponadto napisane tak aby wyróżnić w nich słowa klucze potrzebne do pozycjonowania?
 8. Wersje językowe?
 9. Rozbudowane galerie zdjęć?

Można by jeszcze wiele pytań tworzyć, ale zastanowienie się nad tymi powyższymi i odpowiedź na nie pozwoli mi już dobrze rozeznać się ile czasu potrzeba do stworzenia strony i ustalić jej finalną kwotę. To bardzo ważne kiedy zaczynamy tworzyć stronę internetową.

Czas potrzebny na wykonanie strony prostej – wizytówki : 2 dni
Czas potrzebny na wykonanie strony normalnej : 4-7 dni
Wielojęzyczna strona o dużej ilości podstron: 7-14 dni

Inne materiały reklamowe

Na pewno warto rozważyć papier firmy, lub katalog firmowy. Na pewno trzeba pomyśleć nad oklejeniem samochodu lub witryn swojej siedziby. Jeśli chodzi o moje usługi to zajmuję się tworzeniem wszelkiej reklamy drukowanej i elektronicznej. Wobec tego katalogami drukowanymi i online a także zaprojektowaniem pieczątki i papieru firmowego zajmę się z przyjemnością. Mogę również zaprojektować reklamę na auto i witrynę. Jednak uwaga, muszę też poinformować klientów że nie zajmuję się oklejaniem samochodów i okien / witryn a także tzw. reklamą wielkoformatową, pylonami i reklamą zewnętrzną wielkogabarytową. Lubin jest nasycony firmami które świadczą te usługi, robią to dobrze (niekoniecznie tanio), więc nie zamierzam z nimi konkurować. Każdy powinien robić to w czym jest dobry i ma doświadczenie, taką zasadę wyznaję i dlatego zapraszam Państwa do sprawdzenia mojej oferty i do współpracy ze mną.
Czas to pieniądz
Jak widać z powyższego czas potrzebny na wykonanie kompleksowej usługi reklamowej zawierającej się w moim zakresie, to ok 14 dni czyli 2 tygodnie. Jak to przekłada się na kwoty, proszę bardzo, oto najczęstsze kwoty które pojawiają się w tego typu zleceniach (ceny netto):
logo: 300 zł
wizytówki projekt 100 zł + druk 1000 sztuk 100 zł = 200 zł
ulotki projekt 150 zł + druk 2000 sztuk 150 zł = 300 zł
strona internetowa 600 zł
suma: 1400 zł

Wobec tego nazwałbym to pakietem 14/1400 (14 dni i 1400 złotych)

W tej cenie zamyka się pakiet startowy. Czy to dużo? Moim zdaniem nie, jednak dla osoby która dopiero zaczyna działalność i ma dużo wydatków, choć to kropla w porównaniu do wydatków np.: na sprzęt i wyposażenie biura, a także samo biuro, to jednak może być to kwota odczuwalna. Jednak warto zauważyć, że nawet jeśli mielibyśmy najpiękniej urządzone biuro i najlepszy sprzęt, bez reklamy nie będziemy mieli klientów. Wobec tego wniosek jest prosty, powyższe projekty należy potraktować priorytetowo.

Życzę wielu sukcesów Wam i sobie, bo walka o byt na Polskim rynku pracy nie jest łatwa.