Tworzenie stron internetowych – dlaczego warto wybrać firmę Artekot cz.1/2

tworzenie stron

Strona internetowa nie jest dziś synonimem luksusu czy ekstrawagancji. Doskonale wszyscy wiemy, że jest absolutną podstawą, kiedy poszukujemy klientów i chcemy zaoferować jakieś usługi. Dzięki stronie internetowej nie musimy szukać, ponieważ klienci sami nas znajdują. Czy może być coś piękniejszego? Jednak nie dajmy się zwieść na manowce wspaniałym cenom startowym, którymi często mamią klientów agencje reklamowe. Drodzy Państwo strona musi swoje kosztować, a niska cena na starcie często przeradza się w umowę i opłatę abonamentową. W tym artykule dowiecie się Państwo ile powinna kosztować strona, i dlaczego a także jak uniknąć rozczarowań oraz kiedy pójść na kompromis a kiedy wymagać.

Ile kosztuje Tworzenie stron internetowych i od czego zacząć? Domena i serwer.

Domena

Tworzenie stron internetowych rozpoczynamy m.in. od wykupienia domeny. Domena to adres naszej strony a więc coś w stylu „mojastrona.pl” albo „superstrona.com”. Na uwagę zasługują dwie rzeczy. Po pierwsze słowo przed kropką (np.:mojastrona) oraz rozszerzenie po kropce (np.: com). Ten pierwszy element – nazwa główna – powinien jak najlepiej opisywać naszą działalność, lub być nazwą firmy. Dla mnie najważniejsza była nazwa firmy – artekot, dlatego wykupiłem domenę artekot.com, oraz artekot.pl. Obie prowadzą do mojej strony www.artekot.com. Drugi człon – rozszerzenie – tzw. domena najwyższego poziomu – jak np.: .com niegdyś definiował jaki jest charakter strony, np.:

 • pl – strona polska
 • ru – strona rosyjska
 • it – strona włoska
 • us – amerykańska
 • com – commercial – strona firmowa
 • net – usługi sieciowe
 • biz – strona biznesowa
 • edu – edukacyjna
 • gov – government – strona rządowa
 • info – strona informacyjna
 • itd.

Musimy zdać sobie sprawę z jednej ważnej rzeczy. Domenę wykupujemy na rok w skali globalnej, to znaczy, że nikt na całym świecie nie będzie mógł jej już użyć jeśli my zrobimy to pierwsi do czasu aż przestaniemy za nią płacić. Ponieważ dziś niemal każdy ma jakąś stronę, o wiele za dużo ludzi próbuje zarezerwować adresy na których może nam zależeć aby były one nadal dostępne (np.: podroze.com, kredyty.pl czy komputery.plwykluczone). Bitwa trwa od wielu lat (w zasadzie od około roku 1985) i dlatego mniej ważne jest czy kupimy .pl .com czy .com pl czy nawet .net a najważniejsze jest, że w ogóle jest szansa na zarezerwowanie jakiejś pasującej nam nazwy. Jednak najpopularniejsze najbardziej znaczące są bez wątpienia .com i .pl. i jeśli tylko jest taka możliwość że domena z naszą nazwą firmy i rozszerzeniem .com lub .pl a w ostateczności .com.pl jest wolna nie powinniśmy zwlekać ani chwili i ją zarezerwować.

Koszt domeny to ok 50 zł rocznie, czasem może być to znacznie taniej. Wszystko zależy od rozszerzenia. Domeny które nas najczęściej interesują to właśnie .pl i .com i mamy tutaj przedział od ok. 30 do 70 zł rocznie.

Serwer

Druga rzecz, którą potrzebujemy na wstępie tworzenia stron internetowych to serwer. Serwer jest komputerem, który przechowuje naszą stronę i umożliwia do niej dostęp 24/7. Najczęściej i najtaniej serwer się dzierżawi, czyli wykupuje się miejsce na takim komputerze, przy czym jego usytuowanie geograficzne nie ma najmniejszego znaczenia (może być na drugim końcu świata). Koszt serwera to ok 50-300 zł rocznie.

Wobec tego koszta związane z wystartowaniem i prowadzeniem strony to przeważnie 100 zł rocznie.

Jeśli Państwo decydujecie się abym wykonał dla Was stronę, to naturalnie wszystkie te formalności załatwiam z Państwem i koszt startowy może być jeszcze niższy. Nie jest to sprawa czasochłonna, potrwa ok 20 minut i można to załatwić na dowolnym komputerze z dostępem do internetu, najlepiej u Państwa w firmie lub w kawiarni.

Dlaczego napisałem że załatwiam z Państwem a nie za Państwa, jak większość firm tworzących strony www? Dlatego, że wykupienie domeny w szczególności musi być na Państwa dane a nie moje. Większość firm reklamowych załatwia wszystko samodzielnie, wykupuje domenę na siebie, będąc tym samym właścicielami takiej domeny a zleceniodawca tylko ją dzierżawi. Państwo możecie być nieświadomi całej sytuacji, ale kiedy zechcecie zmienić agencję i się wycofać z płacenia abonamentu zostajecie bez domeny, czyli bez strony, czyli zupełnie na lodzie! Tak to bardzo często się kończy i mam wielu klientów którzy byli w takiej sytuacji. I jest to tylko jeden z wielu powodów dla którego warto skorzystać z moich usług, ponieważ działam uczciwie. Domenę wykupuję z Państwem, na Państwa. To Państwo jesteście właścicielami strony i nikt już jej wam nie odbierze.

Mało tego, strony tworzone przeze mnie są tak budowane, że Państwo nimi samodzielnie zarządzacie.

Tworzenie strony internetowej

Następnym krokiem jaki należy podjąć to zastanowić się jak strona ma wyglądać i jakie ma mieć działy. Jeden z najważniejszych punktów programu, to czy strona ma mieć dział aktualności i czy będą na nim dodawane wpisy. Nie ma najmniejszego sensu trzymać działu aktualności z jednym wpisem na rok, o treści „Wesołych Świąt”. Ale dział aktualności jest bardzo ważny i nie powinien być bagatelizowany. Jeśli nie dział aktualności, to może coś w rodzaju bloga, czyli miejsca w którym zamieszczamy różne treści, cyklicznie, takie artykuły w których dzielimy się z innymi treściami, które mają zachęcić do skorzystania z naszej oferty, ale będące również pomocą dla osób przypadkowo trafiających na naszą stronę. Tak jak na mojej stronie artekot.com dział „blog” ma przede wszystkim pomagać Państwu zrozumieć pewne rzeczy, ale jest też pewną reklamą dla mnie i nie ma w tym nic dziwnego, że pisząc bloga chcę pokazać że naprawdę warto skorzystać z oferty firmy Artekot.

Kiedy mamy ustalone jakie treści chcemy podać klientom, a także z grubsza wiemy jak strona powinna wyglądać (przynajmniej potrafimy pokazać inną stronę która w miarę nam się podoba i wiemy w jaką stylistykę chcemy pójść), możemy zacząć jej budowę. Budowa strony jest procesem na tyle skomplikowanym, że nie ma sensu abym go opisywał. Potrzebuję danych dostępowych do firmy hostingowej (jeśli hosting jest wykupiony) oraz czasami danych do panelu zarządzania domeną celem jej zaparkowania. Ogólnie chodzi o to, aby spiąć domenę z konkretnym serwerem oraz wgrać na ten serwer pliki strony które zawierają kod źródłowy. Potrzebny jest dostęp do tzw. Direct Admin, oraz FTP, a czasem do Panelu Administracyjnego firmy rejestrującej domenę.

To jaki serwer wybrać to już omawiam z Państwem osobiście w trakcie spotkania.

Rodzaje stron

Strony internetowe tworzone przeze mnie są dwojakiego rodzaju.strony_www_aut1

 1. Po pierwsze strony tworzone od podstawy w kodzie html + css + php (i ewentualnie flash) i są to tzw. strony autorskie. Takie strony pozwalają na niczym nieskrępowaną swobodę działania, czyli mogę stworzyć stylistycznie cokolwiek bym chciał, nie mam narzuconych żadnych ram. To co zaprojektuję w Photoshopie mogę ożywić w postaci strony. Ale jest pewien minus takiego rozwiązania. Po pierwsze za każdym razem tworzę kod od zera, a to zajmuje dużo czasu, wobec tego proste strony to nie problem, ale zaawansowane już będą drogim rozwiązaniem. Takie strony są świetnym rozwiązaniem dla stron wizytówek, które nie są często rozwijane i mają doskonale wyglądać, może z dodatkiem animacji flashowych, lub nietypowymi interfejsami. strony_www_aut2Drugi problem polega na tym, że każda zmiana na takiej stronie wymusza ingerencję w kod źródłowy i muszę nanosić je osobiście. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
 2. Dziś 90% klientów wybiera drugi rodzaj stron które buduję – oparte o tzw. CMS. CMS to Content Management System, czyli System Zarządzania Treścią. Nie wdając się w zbędne dywagacje, rozwiązanie takie posiada multum zalet:
 • szybkie powstanie rdzenia strony do dalszego rozwijania (w jeden dzień)strony_www_cms
 • stosunkowo niewielki koszt budowy strony
 • możliwość samodzielnego aktualizowania strony przez klienta
 • duże bezpieczeństwo i doskonałe dopracowanie kodu źródłowego przez specjalistów
 • łatwość późniejszych modyfikacji i dostosowania do potrzeb (rozbudowa)
 • możliwość prowadzenia działu aktualności lub bloga z automatycznym stronicowaniem
 • możliwość komentowania stron przez odwiedzających i zarządzania nimi
 • doskonałe zintegrowanie z filmami Youtube
 • świetne pozycjonowanie w Google
 • możliwość śledzenia szczegółowych statystyk odwiedzin
 • wiele innych

wady takiego rozwiązania też istnieją:

 • trudność w archiwizowaniu (kopia zapasowa) – tutaj oferuję swoją pomoc
 • konieczność przeszkolenia w prowadzeniu takiej strony – tu również oferuję swoją pomoc

Zapraszam do kontaktu ze mną celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Koszt zbudowania prostej strony autorskiej to ok 300-400 zł netto a strony opartej o CMS to 600 – 1000

W następnym artykule powiem Państwu o pozycjonowaniu i kiedy kwota za stworzenie strony może przekroczyć umówiony budżet. Zapraszam!