Ceny

Jednym z najczęstszych zapytań jakie otrzymuję jest cena. Wszystkich nowych klientów prosiłbym aby będąc zainteresowanymi moimi usługami poświęcili 1 minutę na zapoznanie się z poniższym akapitem. Pozwoli to uniknąć różnych nieporozumień w tym jakże ważnym zakresie.

Po pierwsze chcę powiedzieć o czymś, co nie jest niczym odkrywczym i z pewnością sami Państwo o tym wiecie – że cena musi być proporcjonalna do jakości, choć sam próbuję nagiąć tą zasadę dając z siebie znacznie więcej, niż wskazywałaby cena moich usług.
Zatem cena usługi zależy od konkretnej sytuacji (i tu klient powinien sprecyzować zgodnie z prawdą czego oczekuje). Zdarza się bowiem czasami, że klient wprost daje mi do zrozumienia, że nie ma wielkich wymagań i chce aby usługa była wykonana tanio. Ani jakość papieru nie jest dla niego specjalnie ważna, ani odkrywczy nowatorski projekt. Kilka razy zdecydowałem się wykonać tak właśnie usługę. Efekt był do przewidzenia. Najczęściej, kiedy przychodzi do odbioru projektu czasem budzi się w nas – klientach (siebie też wliczam bo sam jestem również czyimś klientem) jakaś roszczeniowość, łatwość oceny i czasami nieuzasadnione wymaganie czegoś, co choć miało być tanie, trochę rozczarowuje jakością, kiedy już to otrzymamy. Zdarzają się czasem osoby, które zdają się nie pamiętać pierwszej rozmowy i tego co wtedy było ustalane. Zdają się liczyć, że zejście z ceną nie będzie miało żadnego wpływu na jakość usługi a to przecież nie jest możliwe.

Stąd bardzo Państwa proszę, abyście mieli na uwadze, że mogę wykonać plakat, ulotkę, czy inne materiały w szerokim spektrum cen. Jeśli coś robię drożej, nie znaczy, że dodatkowa kwota idzie prosto do mojego portfela, ale często jest przeznaczana na zakup lub wykonanie lepszych zdjęć, lub druk w sprawdzonej dobrej drukarni. Mogę wykonać tą samą usługę taniej, poświęcając mniej czasu i pracy, jednak lepiej kiedy obniżenie ceny jest podyktowane tym, że bazuję na materiałach otrzymanych od klienta jak zdjęcia czy ogólny szkic konceptu, lub darmowych materiałach z sieci, tak aby efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami klienta i tracił jak najmniej na jakości.

Dlatego każdy projekt wymaga rozmowy i precyzyjnych ustaleń. Zanim powiecie Państwo że coś jest za drogo i być może (niepotrzebnie) pójdziecie do konkurencji, spójrzcie na moje portfolio, poczytajcie liczne pozytywne komentarze, porozmawiajcie ze mną choćby mailowo i jeśli faktycznie potrzebujecie aby coś zostało wykonane taniej, czasami możemy pójść na kompromis. Bo każdemu zależy na wydaniu jak najmniejszej kwoty na usługę, jednak tak aby rozsądnie wydać przeznaczone pieniądze.